Ugrás a fő tartalomra

Ami megtart

 Tulajdonképpen az elmúlt időszakban bárki kérdezte tőlem, hogy hogy vagyok, őszintén tudtam válaszolni: én jól. Tényleg. A házasságunk az kevésbé, de én egész jól vagyok. Egyedül a június volt olyan, hogy már testi tüneteim jelentkeztek, körömrágás, szédülés, gyomorgörcs és társaik, de az a bennem húzódó feszültség miatt: én már tudtam, mit akarok, de olyan iszonyatos félelem volt bennem, hogy ezt meg is kell mondanom, hogy ez utat tört magának.

    Olyannyira féltem, hogy egy barátomat meg is kértem, legyen ott, amikor kijövünk a pszichológustól. Aztán végül el se jutottunk oda. De már nem mertem vele kettesben maradni sehogy sem. 

    Mindezek ellenére rengeteg dolog volt és van is, ami segít megőrizni a testi-lelki épségemet az elmúlt években, de tavasztól most különösen. 

    A természet: séták Kiflivel a Gulya-dombon, szöszmötölés, gyűjtögetés Jakabbal a mezőn, az erdőben, távol az emberektől. 

    Mozgás: napi biciklizés, heti szintű jóga otthon, és kb hetente-kéthetente elmegyek futni is - a digitális oktatás ideje alatt ez persze megnőtt. 

    Amikor volt mentálhigiénés beszélgetés vagy lelkivezető minden héten, na az volt a legjobb. De a rég bevált naplóírás is iszonyú sokat segít. 

    Imádság, meditáció. Ma például szentségimádáson is voltam. De pray-as-you-go-t is szoktam hallgatni elalvás előtt. Vagy egyszerűen beszélgetek a Főnökkel. Vagy csak leülök, és vagyok, és hagyom, hogy legyen az, ami. Természetesen ez a legnehezebb. 

    Támogatás: Ti, barátaim, és a családom, gyakorlatilag mindenki támogat. És soha, senki nem mondta, és tudom, hogy nem is gondolta, hogy "én megmondtam" - ez csak bennem hangzik el belül. A ti támogatásotok felbecsülhetetlen számomra. Az is, ha meghallgattok, az is, ha felajánljátok a segítségeteket, az is, ha elviselitek, hogy nem tudok beszélni. Ha hagytok a saját tempómban lépni a saját életemben. Tudom, hogy iszonyú nehéz kívülről nézni. 

    A sok-sok apró öröm: meleg tea reggel, szél, napsütés, eső, az ősz szépsége, a tél hidege, egy telefonhívás, egy jó könyv (sok jó könyv), néha még egy-egy film vagy sorozat is befigyel (figyelemelterelés gyanánt). Bekuckózni, tüzet rakni, nézni J-t, ahogy játszik, mesét olvasni, vagy találni ki neki.

    Alkotás. Felfedezés, tanulás, kísérletezés. Vadnövényeket ismerek meg, fermentálok, készítettem házilag mézsört, meggybort, kimcsit, pitypangmézet. Tanulok a permakultúráról. Tervezem a fejemben a kertemet. Kapcsolódom a természethez és önmagamhoz egyaránt. 

    A tanítás. Majdnem száz tanítványom van, ebből hét lány, kilencven fiú. Nagyon szeretem őket, és amikor együttműködnek, vagy rájönnek valamire, vagy valami élményt adok nekik, az nagy öröm. Suliújságot is szerkesztek, és inspiráló őket látni lelkesedni, dolgozni, alkotni. Tanítani jó. Csak ne kéne belepusztulni, annyira sok, amikor nem digitális.  

    Tudom, nagyon C-sen hangzik, de tényleg így vagyok vele: amiben most vagyok, az nem szenvedés. Megélem az egészet, ezáltal a kínzó része elmúlik. Persze, küzdelem, és sötétség, befelé fordulás és krízis, és minden, ami ezzel jár. Tegyétek hozzá, hogy ezek a dolgok fél éve érnek bennem. Nyáron azért, amikor még itt volt Gy, sokkal nehezebb volt. 

    Mégis: élek, a saját életemet élem. És része az életemnek és a sorsomnak, hogy most ez egy nehéz életszakasz, az eddigi legnehezebb. Azt tudom, hogy túl fogok jutni rajta. Van, Aki megtart. 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

körülmények

Ha azt szeretném, hogy a belső egyensúlyomat meg tudjam tartani minden körülmény ellenére, különösen, ha az a körülmény valaki, aki közel áll hozzám, és akit bármiféle külső körülmény könnyen kibillent, akkor két dolgot tehetek.  Megerősítem magam, és nem hagyom kibillenteni magam, és nem imádkozom, hogy azok a külső körülmények változzanak meg pozitívvá, mert nincs rá befolyásom. Csak magamra van befolyásom. És per vagy, eltávolodok az illetőtől, és sem érzelmileg, sem életkörülményileg nem lesz már fontos, hogy ő milyen állapotban van az éppen aktuális külső körülmények miatt.  Emiatt elkezdtem újra rendszeresen meditálni. És ez jó. 

Vége, vége

 Ez a legutolsó. Elmegy, vissza se jön. Lemond a gyerekről. A nászajándékba kapott sátrat azért kéri (mindezt egy bekezdésben).  Hát menjen. Fogja a sátrat, meg a sátorfáját (milyen szép), és vissza se jöjjön. J-nak nagy seb lesz, de nem begyógyíthatlan és feldolgozhatatlan, még ha rá is megy jó sok idő az életéből, mire felfogja és feldolgozza, hogy a szeretett édesapja lemondott róla.  Nagyon rosszul hangzik kimondani, de könnyebb és jobb lesz nélküle mindenkinek.  Jót kívánok, mert ennél rosszabb már nem lehet neki, minek kívánnám. Megkapta a sorstól, megdolgozott érte, hogy ilyen mélyre kerüljön, megvolt a lehetősége kikecmeregni, nem élt vele.  Máshol előadja majd megint a szegény becsapott árvagyerek-sztorit, mert nincs más a tarsolyában.  Menjen, a fia meg majd megköszöni neki az életét, és hogy ismerhette valamennyire, egy kicsit. Azt már másnak fogja megköszönni, hogy felnevelte. 

J. játéka

 Ma J. kitalált egy játékot.  Képzeletbeli barátját, a mutató- és középsőujjával megjelenített Szunyogit meg akarja enni egy gonosz dínó (ez az én kezem, négylábú alakban), aki azt mondja: Bekaplak! Szunyogi erre jól megcsípi jelképesen ('csíp!'), a dínó meg lefordul a fotel karfájáról, és egy látványos 'jaj!'-jal leesik a szakadékba, majd a következő pillanatban gond nélkül visszamászik, és folytatódik elölről.  Mindez nagyjából tíz másodpercet vesz igénybe, és akkor sokat mondtam.  Namost ezt a játékot vagy negyed órán keresztül játszottuk. A harmadik percben már erős volt a gyanúm, hogy ez egy gyógyító játék: kijátssza magából azt, amit meg sem tud még fogalmazni. És nekem sem kell tudom és verbalizálnom. A dolgom egyszerűen a játék.  És ez a gondolat sok erőt és türelmet ad.