Ugrás a fő tartalomra

Ariadne fonalát kezdem visszafejteni

    Sokat őrlődöm. Végül is szentségi házasság volt. Esküt tettünk. Én akartam, és komolyan gondoltam. Igaz, az egész mögött volt egyfajta nyomás is, leginkább belső nyomás. Ha nem is ideális, ez  már nyilván régóta kiderült számomra, ő a gyermekem apja, akkor férjhez kell menni hozzá, és a polgári esküvő az majdnem olyan, mint az együttélés, ezért kell egyházi. És majd dolgozunk rajta. 
    Csakhogy nem tettük. Ami próbálkozásom nekem volt minőségi időre, randevúra, beszélgetésre, intimitásra, közös programokra, megnyílásra, az mind falnak ütközött. 
Megyünk templomba, ha lesz hozzá kedvem. Beszélgetünk, ha lesz kedvem. Majd megnyílok, ha lesz kedvem. Ha lesz pénzünk. Ha lesz saját otthonunk. Majd ha megnyerjük a lottót.
    Sok időbe telt rájönnöm, hogy a szavai nem azonosak sem a tetteivel, sem a belső világával. Hogy ő nem szereti magát, és így minket sem igen tud, hiába akar. 
     És én ebbe a házasságba tulajdonképpen belehaltam. Talán ezért nem érzem, hogy összetört a szívem? Összetört már sokkal korábban, apránként, minden egyes hozzám vágott rongy vagy falhoz vágott vacsora, minden egyes meg nem hallgatott szó koppantott egyet rajta. Nem csoda, hogy kimerült, és már nem tudtam miből adni, hiába hittem, hogy sok erőm van, elég lesz kettőnknek is. Ez egyrészt elbizakodottság (hübrisz?), másrészt illúzió. Az erő nem a miénk, azt fentről kapjuk. És egymásnak adjuk. 
    Talán nem imádkoztam eleget? Hiszen a közösségtől is elszakadtunk, újat meg nem találtunk. Szeparálás, ez is a bántalmazók univerzális módszere. Alapvetően nem hagytam magam, de úgy tűnik, kicsit mégis sikerült. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

körülmények

Ha azt szeretném, hogy a belső egyensúlyomat meg tudjam tartani minden körülmény ellenére, különösen, ha az a körülmény valaki, aki közel áll hozzám, és akit bármiféle külső körülmény könnyen kibillent, akkor két dolgot tehetek.  Megerősítem magam, és nem hagyom kibillenteni magam, és nem imádkozom, hogy azok a külső körülmények változzanak meg pozitívvá, mert nincs rá befolyásom. Csak magamra van befolyásom. És per vagy, eltávolodok az illetőtől, és sem érzelmileg, sem életkörülményileg nem lesz már fontos, hogy ő milyen állapotban van az éppen aktuális külső körülmények miatt.  Emiatt elkezdtem újra rendszeresen meditálni. És ez jó. 

Vége, vége

 Ez a legutolsó. Elmegy, vissza se jön. Lemond a gyerekről. A nászajándékba kapott sátrat azért kéri (mindezt egy bekezdésben).  Hát menjen. Fogja a sátrat, meg a sátorfáját (milyen szép), és vissza se jöjjön. J-nak nagy seb lesz, de nem begyógyíthatlan és feldolgozhatatlan, még ha rá is megy jó sok idő az életéből, mire felfogja és feldolgozza, hogy a szeretett édesapja lemondott róla.  Nagyon rosszul hangzik kimondani, de könnyebb és jobb lesz nélküle mindenkinek.  Jót kívánok, mert ennél rosszabb már nem lehet neki, minek kívánnám. Megkapta a sorstól, megdolgozott érte, hogy ilyen mélyre kerüljön, megvolt a lehetősége kikecmeregni, nem élt vele.  Máshol előadja majd megint a szegény becsapott árvagyerek-sztorit, mert nincs más a tarsolyában.  Menjen, a fia meg majd megköszöni neki az életét, és hogy ismerhette valamennyire, egy kicsit. Azt már másnak fogja megköszönni, hogy felnevelte. 

J. játéka

 Ma J. kitalált egy játékot.  Képzeletbeli barátját, a mutató- és középsőujjával megjelenített Szunyogit meg akarja enni egy gonosz dínó (ez az én kezem, négylábú alakban), aki azt mondja: Bekaplak! Szunyogi erre jól megcsípi jelképesen ('csíp!'), a dínó meg lefordul a fotel karfájáról, és egy látványos 'jaj!'-jal leesik a szakadékba, majd a következő pillanatban gond nélkül visszamászik, és folytatódik elölről.  Mindez nagyjából tíz másodpercet vesz igénybe, és akkor sokat mondtam.  Namost ezt a játékot vagy negyed órán keresztül játszottuk. A harmadik percben már erős volt a gyanúm, hogy ez egy gyógyító játék: kijátssza magából azt, amit meg sem tud még fogalmazni. És nekem sem kell tudom és verbalizálnom. A dolgom egyszerűen a játék.  És ez a gondolat sok erőt és türelmet ad.