Ugrás a fő tartalomra

Az okok

    Fél éve, nyár elején mondtam ki: kilépek. Hosszú évek próbálkozása érett döntéssé. Közöltem a férjemmel, hogy elválok. 
    Az persze túlzás, hogy közöltem, gyakorlatilag egy ideje már semmit sem tudtam neki mondani. Azért is, mert már régóta válságban volt a házasságunk, ami azt is jelentette, hogy nem tudtunk igazán komoly dolgokról beszélni, másrészt amikor "helyzet" volt, akkor sosem hallgatott végig. Egyébként máskor sem. És folyamatosan átlépte a határaimat, anélkül, hogy észrevettem volna. És manipulált, ugyanígy. Ez volt az egyik oka. 
      A másik oka az volt, hogy elfogyott az erőm. Annyit raktam bele - mintha lyukas vödörbe próbáltam volna vizet tölteni. A párterápia - halottnak a csók. 
     A harmadik és legnyomósabb ok, ami miatt úgy döntöttem, nem tudom tovább folytatni, hogy realizáltam, hogy ez egy bántalmazó kapcsolat, és ő egy nárcisztikus személyiség. És ezen én nem tudok változtatni, ő meg nem képes rá, mert nem látja, hogy gond van. A háttér világos - csak az nem, hogy ez hogyan tudna változni. 
        Két könyv segített nagyon, az egyik: Patricia Evans: Szavakkal verve, a másik Bánki György: A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról. Meg egy coaching tanfolyam, Smith Andi Coaching Tényleg Élet nevű programja, amit a tavaszi karantén alatt csináltam. 
   Évek óta, amikor konfliktusunk volt, magamban monologizáltam, mert hangosan nem bírt meghallgatni.  Vagy leírtam levélben, amiről aztán semmi visszajelzés nem érkezett. A konfliktusok gyűltek, a szőnyeg alá söprődtek, és én egyre jobban úgy éreztem, aknamezőn járok, ahol bármilyen mozdulatom, szavam vagy pillantásom robbanást idéz elő.  
      Az életem beszűkült. Egyre több barátom mondta ki nyíltan, amit mindig is éreztem: engem szívesen látnak, de őt nem. Szűkült be a világom, fogytak el az álmaim, vagy mondtam le róluk, egyre rosszabbul főztem, egyre kevesebb önbizalmam volt, és egyre több volt az életemben a gyomorgörcs, a félelem, az indokolatlanul, váratlanul és elsöprően kirobbanó pokol. 
         A négy éves kisfiam pedig mindent látott, hallott, végigélt. 
    A konkrét kiváltó ok elég banális dolog volt: megkérdeztem, kér-e enni, mondta, nem, én visszakérdeztem: levest se kérsz? - na ezen borult ki a bili, és egy fél órát üvöltözött a fiam és az apám előtt. És akkor azt mondtam, elég. 

    Azóta itt vagyok a cethal gyomrában, a kút fenekén, a halál sötét völgyében. 
    Most már újra főzök. És újra énekelek. 
    Egyelőre ez is valami.

    Azt remélem, ez a blog nekem is segít a feldolgozásban. 
    És hátha Neked is, kedves olvasó, vagy valakinek, akit szeretsz. 
    Most így, a sötétség mélyén ennyire vagyok képes. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

körülmények

Ha azt szeretném, hogy a belső egyensúlyomat meg tudjam tartani minden körülmény ellenére, különösen, ha az a körülmény valaki, aki közel áll hozzám, és akit bármiféle külső körülmény könnyen kibillent, akkor két dolgot tehetek.  Megerősítem magam, és nem hagyom kibillenteni magam, és nem imádkozom, hogy azok a külső körülmények változzanak meg pozitívvá, mert nincs rá befolyásom. Csak magamra van befolyásom. És per vagy, eltávolodok az illetőtől, és sem érzelmileg, sem életkörülményileg nem lesz már fontos, hogy ő milyen állapotban van az éppen aktuális külső körülmények miatt.  Emiatt elkezdtem újra rendszeresen meditálni. És ez jó. 

Vége, vége

 Ez a legutolsó. Elmegy, vissza se jön. Lemond a gyerekről. A nászajándékba kapott sátrat azért kéri (mindezt egy bekezdésben).  Hát menjen. Fogja a sátrat, meg a sátorfáját (milyen szép), és vissza se jöjjön. J-nak nagy seb lesz, de nem begyógyíthatlan és feldolgozhatatlan, még ha rá is megy jó sok idő az életéből, mire felfogja és feldolgozza, hogy a szeretett édesapja lemondott róla.  Nagyon rosszul hangzik kimondani, de könnyebb és jobb lesz nélküle mindenkinek.  Jót kívánok, mert ennél rosszabb már nem lehet neki, minek kívánnám. Megkapta a sorstól, megdolgozott érte, hogy ilyen mélyre kerüljön, megvolt a lehetősége kikecmeregni, nem élt vele.  Máshol előadja majd megint a szegény becsapott árvagyerek-sztorit, mert nincs más a tarsolyában.  Menjen, a fia meg majd megköszöni neki az életét, és hogy ismerhette valamennyire, egy kicsit. Azt már másnak fogja megköszönni, hogy felnevelte. 

J. játéka

 Ma J. kitalált egy játékot.  Képzeletbeli barátját, a mutató- és középsőujjával megjelenített Szunyogit meg akarja enni egy gonosz dínó (ez az én kezem, négylábú alakban), aki azt mondja: Bekaplak! Szunyogi erre jól megcsípi jelképesen ('csíp!'), a dínó meg lefordul a fotel karfájáról, és egy látványos 'jaj!'-jal leesik a szakadékba, majd a következő pillanatban gond nélkül visszamászik, és folytatódik elölről.  Mindez nagyjából tíz másodpercet vesz igénybe, és akkor sokat mondtam.  Namost ezt a játékot vagy negyed órán keresztül játszottuk. A harmadik percben már erős volt a gyanúm, hogy ez egy gyógyító játék: kijátssza magából azt, amit meg sem tud még fogalmazni. És nekem sem kell tudom és verbalizálnom. A dolgom egyszerűen a játék.  És ez a gondolat sok erőt és türelmet ad.