Ugrás a fő tartalomra

Fejesugrások, leckék

     Nem tudom egy kezemen megszámolni, hogy hányszor volt olyan döntés az életemben, amit ne fejesugrásként éltem volna meg. Ez a fajta "próbáljuk ki, végül is mi bajunk lehet" hozzáállás egészen csodálatos dolgokat hozott az életembe, annak ellenére, hogy néha úgy alakult, hogy "nem fejeztem be, amit elkezdtem", vagyis más irányba kanyarodtam végül. Vagy rosszul sült el. De a kezdeti döntés nélkül, ha nem megyek bele, más ember lennék. 

    Kapcsolatokra, költözésre, munkahelyváltásra, közösségbe járásra vagy nem járásra mind tudnék példát hozni. Minden változás félelmetes, mindegyiknél mondhattam volna, hogy: nem, én nem igazán akarom ezt. Volt, amikor ez volt, mert teljes bizonyossággal voltam afelől, hogy akarok-e valamit vagy sem. 

    De mindig ezek az impulzívnak tűnő, zsigeri döntések voltak azok, amelyek a legtöbbet alakítottak rajtam, a legfantasztikusabb élményeket adták, vagy a legnagyobb fájdalmakat. És mindegyik tapasztalat belém épült, és alakított. 

    Ugyanígy vagyok ezzel a kapcsolattal is. A házassággal. Egy barátom mondta egyszer, hogy minden házasság fejesugrás, mert nem tudhatjuk, hogy a másik merre változik. És ha vállalom a sebezhetőséget, akkor abban bizony benne van az, hogy sebződöm. De ha nem vállalom, akkor meg elmegy mellettem a élet. Hát én fejest ugrottam rendesen, csak nem néztem meg előtte, milyen mély a víz. 

    Volt olyan időszak az életemben, amikor annyira fájdalmas kapcsolati sebeket kaptam (és vice versa), hogy úgy éreztem, jobb bezárni, jobb nem megnyílni, mert nem akarok még egy ilyet megtapasztalni. Aztán valahogy mégis arra jutottam, hogy inkább belemegyek egy kapcsolatba, mert akár fantasztikus dolgok is születhetnek belőle. 

    Hogy a házasságomnak mi a mérlege? Nehéz így a válság közepén megvonni, nem is akarom. De azt tudom, hogy született belőle egy csodálatos fiam, és ez a csöppnyi gyermek, a szülés, az anyaság megváltoztatott, és sokkal több lettem általa. 

    Vesztettem is persze: a (bizonyára idegesítő) naivitásomat, amellyel a világba tekintettem harmincnégy évig. Mondhatni, szintet léptem a felnövésben. Közvetlen közelről ért a sokk, hogy miféle borzalmas dolgok vannak a világban, és ami kívülről látszik, azt mindig egy belső pokol előzte meg valakinek a lelkében - és annak a legrosszabb. 

Én onnan tudom, hogy milyen a pokol, hogy megtapasztaltam, konkrét pillanatokat tudok felsorolni, és valamennyi Gy-hoz fűződik. A pokol elhagyatottság, elemi magányosság, elutasítottság, félelem, semmivé levés. És ha én ezt pillanatokra, legföljebb órákra tapasztalom meg, akkor milyen lehet annak az embernek a belső élete, akiből ez elő-előtör? Nem csoda, hogy elszakad önmagától, hogy borzalmas dolgokat csinálnak az emberek, ha egy ilyen gonosz dolog kínozza őket. Nem csoda, hogy Voldemort sem tudta összerakni a saját lelkét. Erre ránézni nagyon nehéz, hogy nincs rá befolyásom, nincs rá hatalmam, csak Valaki Más kezébe tudom adni. 

    Ezt is megtanultam, valamennyire legalábbis. Nem magamra venni azt az érzést, azt a feladatot, amely nem az enyém. Lehet, hogy ez valakinek természetes, nekem nagy lecke volt, fájdalmas lecke. A más dolgát és az Isten dolgát elkülöníteni a sajátomtól, a magaméért pedig felelősséget vállalni. Mondjuk az ment eddig is. Azért még van mit tanulni. 

    Nem volt hiába semmi. Az életem része. 

Annak idején fra Michelétől (azóta padre) kaptam egy levelet (emailt persze), miután eljöttem Assisiből, és elmeséltem neki egy nehéz helyzetet. Lefordítottam nektek, és ide írom, mert azóta is nagyon sokszor elolvasom, és valahányszor rágondolok, erőt ad nekem. Vannak ilyen gyógyító férfiak, és egyébként szinte kizárólag szerzetesi közösségekben találkoztam velük: ferenceseknél, jezsuitáknál. 

La bellezza nasce dai limiti. 1° LIMITE: IL TUO BENEDETTO QUOTIDIANO. Lì è il deserto dove Gesù parlerà al tuo cuore. Sai il Vento soffia nel deserto e lo senti perchè incontra ostacoli. Non buttare via niente della tua storia. Lì il Vento dello Spirito farà sentire il suo Soffio.

Vagyis: a szépség a határokból születik. Az első határ: a te áldott hétköznapjaid. Ott van a sivatag, ahol Jézus a szívedre beszél. A Szél ott fúj a sivatagban, és azért érzik, mert akadályokba ütközik. Semmit ne dobj ki a te történetedből. Ott a Lélek sugallatát érezni a fúvásban.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

körülmények

Ha azt szeretném, hogy a belső egyensúlyomat meg tudjam tartani minden körülmény ellenére, különösen, ha az a körülmény valaki, aki közel áll hozzám, és akit bármiféle külső körülmény könnyen kibillent, akkor két dolgot tehetek.  Megerősítem magam, és nem hagyom kibillenteni magam, és nem imádkozom, hogy azok a külső körülmények változzanak meg pozitívvá, mert nincs rá befolyásom. Csak magamra van befolyásom. És per vagy, eltávolodok az illetőtől, és sem érzelmileg, sem életkörülményileg nem lesz már fontos, hogy ő milyen állapotban van az éppen aktuális külső körülmények miatt.  Emiatt elkezdtem újra rendszeresen meditálni. És ez jó. 

Vége, vége

 Ez a legutolsó. Elmegy, vissza se jön. Lemond a gyerekről. A nászajándékba kapott sátrat azért kéri (mindezt egy bekezdésben).  Hát menjen. Fogja a sátrat, meg a sátorfáját (milyen szép), és vissza se jöjjön. J-nak nagy seb lesz, de nem begyógyíthatlan és feldolgozhatatlan, még ha rá is megy jó sok idő az életéből, mire felfogja és feldolgozza, hogy a szeretett édesapja lemondott róla.  Nagyon rosszul hangzik kimondani, de könnyebb és jobb lesz nélküle mindenkinek.  Jót kívánok, mert ennél rosszabb már nem lehet neki, minek kívánnám. Megkapta a sorstól, megdolgozott érte, hogy ilyen mélyre kerüljön, megvolt a lehetősége kikecmeregni, nem élt vele.  Máshol előadja majd megint a szegény becsapott árvagyerek-sztorit, mert nincs más a tarsolyában.  Menjen, a fia meg majd megköszöni neki az életét, és hogy ismerhette valamennyire, egy kicsit. Azt már másnak fogja megköszönni, hogy felnevelte. 

J. játéka

 Ma J. kitalált egy játékot.  Képzeletbeli barátját, a mutató- és középsőujjával megjelenített Szunyogit meg akarja enni egy gonosz dínó (ez az én kezem, négylábú alakban), aki azt mondja: Bekaplak! Szunyogi erre jól megcsípi jelképesen ('csíp!'), a dínó meg lefordul a fotel karfájáról, és egy látványos 'jaj!'-jal leesik a szakadékba, majd a következő pillanatban gond nélkül visszamászik, és folytatódik elölről.  Mindez nagyjából tíz másodpercet vesz igénybe, és akkor sokat mondtam.  Namost ezt a játékot vagy negyed órán keresztül játszottuk. A harmadik percben már erős volt a gyanúm, hogy ez egy gyógyító játék: kijátssza magából azt, amit meg sem tud még fogalmazni. És nekem sem kell tudom és verbalizálnom. A dolgom egyszerűen a játék.  És ez a gondolat sok erőt és türelmet ad.