Ugrás a fő tartalomra

Változás, átmenet, hiányok, és ebben mind benne lenni.

    Sokat gondolkodtam rajta, hogy ezzel a tapasztalattal, ami Gy-val ért engem, egyrészt elvesztettem a harmincpár évig őrizgetett naivitásomat (ami nem feltétlenül baj), másrészt elvesztettem az emberek feltétlen jóságába vetett hitemet is. Elvileg ez sem kéne baj legyen, de kicsit felemásnak érzem. Látom és a bőrömön tapasztalom ugyanis szinte a teljes tragédiáját annak, hogy milyen az, amikor egy kisgyerek nem kapja meg azt a szeretetet, amire mindenkinek szüksége van, hogy teljes egész legyen, hogy normális ember legyen, hogy az legyen, akinek Isten megálmodta, amikor a világra hívta. 

   De nem látom a másik oldalt. Az eszemmel tudom, hogy van, meg hiszem is, hogy vannak olyan emberek, akik ugyanilyen mélyről jöttek, és mégis átdolgozták magukon a mindenféle elképzelhetetlen borzalmakat, és nem elásták és elszeparálták maguktól (és ezáltal magukat az élettől). De egyszerűen nem ismerek ilyen embert, vagy nem tudom, hogy ismerem. A felszínen mindenki normálisnak látszik. 

Nyilvánvalóan nem tudok belelátni abba, hogy mikor kerül az ember olyan helyzetbe, amikor ténylegesen a saját további sorsáról dönt, amikor "oldalt" választ, jót vagy kényelmeset. Nem látok bele, hogy honnan van vagy nincs valakinek ereje szembenézni a saját sötétségével. 

De abban biztos vagyok, hogy mindenkinek megadatik a döntés. Ha nem így hinném, felborulna a világ rendje - mint ahogy most fel is borult egy kicsit. Tudomásul kell vennem, akármennyire is nem tetszik, hogy a gonosz jelen van a világban, és szabad akaratánál fogva az ember képes azt választani. Rövidebb ideig persze volt már, hogy hagytam magam megrendülni egy-egy embertelen borzalom láttán-hallatán, de még sosem tapasztaltam a saját bőrömön. Hát ez van most. 

Mondhatnám, kiváló alap egy írónak, akinek a világ megismerése elemi dolog ahhoz, hogy írni tudjon. Most azonban féloldalasnak érzem ezt a tapasztalatot. 


Közben vizsgálom a saját vágyaimat, céljaimat, utamat, mert ismét válaszúthoz értem, júniustól munkát keresek. Maradjak tanár? Menjek doktorira? Esetleg a kettőt együtt? A kulturális szférában keressek valamit, vagy a versenyszférában? Mit akarok? 

Ezeken a kérdéseken most alaposan el kell gondolkodnom, és akármennyire is szeretek a válaszutakon ácsorogni, most el fogok indulni valamelyik irányba. És azt még nem tudom, hogy merre, de azt biztosan tudom, hogy az álmaim felé fog vinni. 

Érzek magamban nagyon sok kreatív erőt, de azt is, hogy még nem jött el az ideje és a tere, hogy hagyjam őket kirobbanni. Eljön majd az is. 

Most pedig: üdv, átmenet átmenete, már vártalak. Vigyél valamerre, érzem, hogy már kifelé tartunk a sötét völgyből. 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

körülmények

Ha azt szeretném, hogy a belső egyensúlyomat meg tudjam tartani minden körülmény ellenére, különösen, ha az a körülmény valaki, aki közel áll hozzám, és akit bármiféle külső körülmény könnyen kibillent, akkor két dolgot tehetek.  Megerősítem magam, és nem hagyom kibillenteni magam, és nem imádkozom, hogy azok a külső körülmények változzanak meg pozitívvá, mert nincs rá befolyásom. Csak magamra van befolyásom. És per vagy, eltávolodok az illetőtől, és sem érzelmileg, sem életkörülményileg nem lesz már fontos, hogy ő milyen állapotban van az éppen aktuális külső körülmények miatt.  Emiatt elkezdtem újra rendszeresen meditálni. És ez jó. 

Vége, vége

 Ez a legutolsó. Elmegy, vissza se jön. Lemond a gyerekről. A nászajándékba kapott sátrat azért kéri (mindezt egy bekezdésben).  Hát menjen. Fogja a sátrat, meg a sátorfáját (milyen szép), és vissza se jöjjön. J-nak nagy seb lesz, de nem begyógyíthatlan és feldolgozhatatlan, még ha rá is megy jó sok idő az életéből, mire felfogja és feldolgozza, hogy a szeretett édesapja lemondott róla.  Nagyon rosszul hangzik kimondani, de könnyebb és jobb lesz nélküle mindenkinek.  Jót kívánok, mert ennél rosszabb már nem lehet neki, minek kívánnám. Megkapta a sorstól, megdolgozott érte, hogy ilyen mélyre kerüljön, megvolt a lehetősége kikecmeregni, nem élt vele.  Máshol előadja majd megint a szegény becsapott árvagyerek-sztorit, mert nincs más a tarsolyában.  Menjen, a fia meg majd megköszöni neki az életét, és hogy ismerhette valamennyire, egy kicsit. Azt már másnak fogja megköszönni, hogy felnevelte. 

J. játéka

 Ma J. kitalált egy játékot.  Képzeletbeli barátját, a mutató- és középsőujjával megjelenített Szunyogit meg akarja enni egy gonosz dínó (ez az én kezem, négylábú alakban), aki azt mondja: Bekaplak! Szunyogi erre jól megcsípi jelképesen ('csíp!'), a dínó meg lefordul a fotel karfájáról, és egy látványos 'jaj!'-jal leesik a szakadékba, majd a következő pillanatban gond nélkül visszamászik, és folytatódik elölről.  Mindez nagyjából tíz másodpercet vesz igénybe, és akkor sokat mondtam.  Namost ezt a játékot vagy negyed órán keresztül játszottuk. A harmadik percben már erős volt a gyanúm, hogy ez egy gyógyító játék: kijátssza magából azt, amit meg sem tud még fogalmazni. És nekem sem kell tudom és verbalizálnom. A dolgom egyszerűen a játék.  És ez a gondolat sok erőt és türelmet ad.